Puud jäävad ellu vaatamata paljudele väljakutsetele, millega nad (linna)keskkonnas kokku puutuvad. Et aga seemikust küpseks puuks kasvada, vajavad nad meie abi. Nad on planeedi suurim ja vanim elusorganism ning võivad teatud abiga elada pikka ja tervet elu.
Me paigutame puid sageli ebasoodsatesse kasvukohtadesse, mis ei võimalda loomulikku arengut ja küpsust ning sageli on vaja hooldust, et luua vastupidav struktuur, parandada kliirensit ja säilitada esteetikat. Samas puude lõikamine tekitab neis haavu, millel on suur mõju puuprotsessidele. Puu ebaõige lõikamine põhjustab suuri kahjustusi või isegi surma. Õigeks viljapuu hoolduseks on oluline mõista nii õigeid tehnikaid kui ka seda, kuidas puu pügamisele reageerib.
Olenemata sellest, kes lõikab, on oluline teha seda õigesti ja ohutult. See riskantne töö nõuab asjatundlikkust ja koolitust, et vältida viljapuule vigastusi või tarbetuid kahjustusi. Õigesti hooldatud puu säilitab oma ilusa ja loomuliku võra. Kui sa ei ole kindel, kuidas viljapuid hooldada õigesti, võta abi saamiseks ühendust kvalifitseeritud arborist või puittaimede hindaja.
Miks viljapuid hooldada?
Kõige levinumad põhjused on tavaliselt esteetika, struktuur ja riski vähendamine. Tavaliselt pügavad inimesed puud selle välimuse parandamiseks, vähendades kiiresti kasvavate varte pikkust või soovimatut kasvu. Kuid liiga palju kordi kärbitakse puid ainult selleks, et säilitada soovitud kuju või suurus, et need sobiksid maastikule. See võib olla tingitud halvast paigutusest või sellest, et ettenähtud ruumi jaoks valiti vale puu.
Mõnikord on viljapuude hooldus vajalik, et eemaldada surnud või surevad oksad või need, mida on mõjutanud putukate kahjustused ja haigused. See aitab kaitsta kahjurite leviku eest ja vältida edasisi kahjustusi. Samuti võib viljapuu hooldus suurendada taime elujõudu, et parandada õitsemist ja viljade tootmist.
Viljapuu hoolduse põhiprintsiip
Viljapuu hooldus ei tohi kahjustada ega nõrgendada viljapuud. Õige tehnika ja ajastus on puu pikaajalise tervise jaoks kriitilise tähtsusega. Kõige olulisem põhimõte, mida meeles pidada, on see, et iga lõikamine võib puud oluliselt muuta. Puude pügamine ei tohiks olla tavaline tava, mida kasutatakse nende esteetilistesse piirangutesse või ruumidesse sundimiseks.
Millal viljapuud hooldada?
Kuigi enamik viljapuid pügatakse talve lõpus, saab mõnda neist teha ka suvel. Meie soovitame enne suve keskpaika kärpida kõik uued oksad, mis kasvavad puu alusest (nö. imejad) või otse horisontaalsetest okstest (vesivõsud). Need oksad ei moodusta vilju ja tõrjuvad tavaliselt teisi oksi, mis suurendab haiguste ja putukaprobleemide esinemissagedust.
Varakevadine pügamine on ka aeg, mil eemaldada surnud puit ja nõrk ning vilja kandmist vähendav kasv.
Regulaarne puude hooldus aitab puudel elada kauem ja õnnelikumalt. Viljapuude hooldamise ajastus ja meetod võivad suurendada sinu viljapuu saagi kogust ja kvaliteeti. Õige viljapuude pügamine loob puule avatud karkassi, mis on piisavalt tugev, et kanda kõiki neid kauneid vilju ilma purunemata. Õiged pügamismeetodid ja ajastus on rikkaliku saagi ja tervete puude võti.
Hästi oluline on teada, kuidas viljapuud esimese kolme aasta jooksul hooldada. Eesmärk on suurendada karkassi tugevust, soodustada viljakate okste teket ning minimeerida hõõrdumist ja ristumist.
Kuid mitte vaid noori puid ei hooldata. Ka küpsetel puudel on see vajalik, et hoida külgmised oksad õiges vormis, lõigates need tagasi kasutades nurgalõikeid, mis suruvad vett lõigatud otsast eemale.
Kui puu on küps ja korralikult hooldatud, ei ole pügamine peaaegu vajalik, välja arvatud allapoole langevate nõrkade okste, vesiviljade vähendamiseks ja surnud puidu eemaldamiseks.
Hooletusse jäetud viljapuud võivad vajada drastilist noorendavat pügamist, mis elavdab karkassi, kuid vähendab viljakoormust mitmeks aastaks. Hoolitsemata jäänud viljapuud tuleb osata kärpida, muidu jääb puit nõrgaks ning tekib murdumine ja lõhenemine. Kuid taaskord, kui sa ei ole oma oskustes kindel, soovitame appi võtta kogenud viljapuude hooldaja. Vaid nii saad sa olla kindel, et puu pakub sulle maitsvaid vilju veel pikki aastaid.
Puude hooldamine on sageli vajalik tegevus, kuid see võib olla laastav, kui seda valesti teha. Parim nõuanne puude hooldamiseks on mitte kunagi lasta olukorral oma oskusi ületada. Kui sa ei tea, kuidas oleks õige puid hooldada, oleks targem seda ise ka mitte teha. Pigem otsi professionaalset abi. Ja ka siis veendu, et abi tuleks puuhooldusspetsialistidelt, kellel on tunnustatud volikirjad ja kogemused.
Vajad abi? Võta julgelt ühendust!
info.arborworks@gmail.com
Tel: +372 58 50 9873