Põhjused, miks peaksid kindlasti tegema lumetõrjet

Viimastel aastatel on kliimamuutused olnud seotud äärmuslike ilmastikunähtuste, muuhulgas tugeva lumesajuga, mis on muutunud sagedasemaks ja intensiivsemaks. Talvel tuleneb sellest suurenenud lumekoormus, mis võib põhjustada sinu elamu konstruktsioonidele tõsiseid kahjustusi, sealhulgas pragusid laes, katuse vajumist ja isegi selle täielikku kokkuvarisemist. Selliste nõuete kulud võivad ulatuda mõnest tuhandest kuni sadade tuhandete eurodeni ja tekitada kindlustusvõtjatele suurt muret. Kuigi katuste lumekoormus võib olla soodustavaks teguriks, on need kahjustused sageli sümptomiks muudele olemasolevatele probleemidele, nagu on leidnud mitmed ehitusinsenerid.

Lumest põhjustatavate õnnetuste tõenäosuste vähendamine – korrektne lumetõrje

Õnnetus ilmneb siis, kui elamu konstruktsioonile esitatav nõudmine – koormus – on suurem kui konstruktsiooni võime neid koormusi kanda või neile vastu seista. Samas ei saa 100% täpsusega ennustada ei konstruktsioonile mõjuvaid koormusi ega konstruktsiooni kandevõimet. Nii koormused kui ka materjali omadused on teatud määral varieeruvad. Projekteerija ei saa konstruktsiooni rikke tõenäosust nullini vähendada, kuid ta võib muuta rikke tõenäosuse väga väikeseks, tagades, et eeldatava koormuse ja võimsuse vahel on piisavalt lai ohutusvaru.

Millal tuleks lumetõrjet katusel teha?

Siin on mõned märgid, mis näitavad, et on aeg hakata lumetõrjet tegema!

·       Sul on madala kaldega katus

Kuigi kõik katused tuleb kogu talve jooksul lumest puhastada, on madala kaldega ja lamekatused eriti vastuvõtlikud lume kogunemisele ja triivimisele. Kui sul on mõni neist madalatest katusekonstruktsioonidest, on hea mõte eemaldada lund veidi sagedamini kui “järsema” kaldega katuselt.

·       Pärast tugevat lumesadu

Olenemata sellest, kas oled just kogenud talvist tormi, mis on maha toonud suure hulga lund või on lumesadu kestnud juba mitu päeva, on arukas samm kontrollida oma katusel lume hulka. Rusikareegel on, et pärast ca 15cm-st lumesadu peaksid oma katusel lumetõrjet tegema. Põhjus? Värsket lund – äsja maha sadanud lund – on kõige lihtsam oma katuselt eemaldada. Kiire võit!

Värsket lund on lihtsam tõrjuda

·       Kui näed oma katusel suurt lumekoormust

Mitte kogu lumi pole loodud võrdselt. Lume kaal on nii lume sügavuse kui ka veesisalduse tegur. 15cm paks “märg” lumi võib kaaluda hoopis rohkem kui 40cm “kuiv” lumi. Kontrolli kindlasti kohalikke ehitusnorme! Pea meeles, et vana lumi ja uus lumi võivad koos lume kandevõime oluliselt ületada. Ja ära unusta arvestada jääga – väiksem kogus jääd on kordades raskem kui suurem kogus värsket lund! On loodud isegi veebipõhiseid lumeraskuse kalkulaatoreid. Vaata nt siia: https://www.polarmade.com/en-ca/snow-load-calculator/

·       Kui sinu kodus hakkab veidraid hääli kostuma

Usalda oma kodu, see hakkab saatma “abikutseid”, nagu pragunemine, kriuksumine või muud ebatavalised helid. See on kindel märk, et sinu katusel olev lumi on liiga raske.

·       Kui märkad jääpurikaid

Jääpurikad tekivad lume ja jää sulamisel ning seejärel külmuvad ümber katuse serva. Need jäised ummistused võivad isegi sinu katusesindlitesse kerkida ja põhjustada vee lekkimist lakke, seintesse ja isolatsiooni. Halvima stsenaariumi korral võivad nad põhjustada ka katuse kokkuvarisemise.

·       Kui märkad oma kodus kahjustusi

Kas näed oma laes veeplekke? Oled märganud oma kipsplaadil pragusid? Kas sinu uksed hõõruvad vastu raami või on nende sulgemisel tühimik? Kui jah, siis ei pruugi sa olla oma katusele koguneva lumega piisavalt hakkama saanud. Tegutsege kiiresti, et lumi katuselt maha saada ja helista professionaalsele töövõtjale, et hinnata, kas remont on vajalik.

Lume koristus ise või professionaalne lumetõrje?

Kui oled otsustanud, et pead oma katuselt lume koristama, on järgmine küsimus: kas peaksid oma katuse labidaga puhtaks lükkama? Vastus on kindlasti EI! Katusele ronimine ja lume lükkamine on ohtlik. Võid kergesti libiseda, kukkuda ja end tõsiselt vigastada.

Võid olla meister tööline oma sissesõidutee kühveldamisel, kuid lume eemaldamine katuselt nõuab spetsiaalset varustust ja koolitust. Enamik eksperte nõustub, et professionaalne lumetõrje, on parim ja ohutum alternatiiv katuselt lume lükkamiseks.

Talv on täies hoos. Tavapäraselt on oodata ilmakokteili lumest, jäägraanulitest, jäisest vihmast ja võib-olla ka vihmasajust. Kuigi enamik põhjapoolse kliima katuseid on projekteeritud vastu pidama ka kõige tugevamatele lumesadudele, on oluline, et eemaldaksid oma katuselt rutiinselt lund, et vältida jäätammide teket, vee imbumist ja isegi katuse kokkuvarisemist. Professionaalne lumetõrje aitab võidelda kõikide nende ohtude vastu, mida võivad põhjustada suured lumekoormad sinu elamu katusel. Küsi pakkumist juba täna!