Miks eelistada ohtliku puude langetamisel arboristi?

Kas teadsid, et puude langetamine on üks ohtlikest ametitest maailmas? Kuigi ise puude langetamine võib tunduda lihtne ja soodne, on puude edukas langetamine üsna keeruline protsess, mis nõuab puufüüsika, bioloogia, täiustatud puude lõikamistehnikate ja ohtlike tööriistadega (nt mootorsaed) töötamise teadmisi. Majaomanikud, kes üritavad ise puid langetada, võivad kahjustada vara ja saada kehavigastusi, kui puuoksad langevad või puu kukub ümber vales suunas.

See artikkel uurib puude langetamisega kaasnevaid ohte, puude langetamise ohutusprotseduure ja seda, miks võiksid ise puude langetamise vahele jätta ja lasta professionaalsel arboristil teha selle lõikamise riskianalüüs ja teostada tööd.

Ohud puude langetamisel

Mis teeb puude langetamise nii ohtlikuks? Ise puid langetades kaasneb palju riske. Järgnevalt on neist välja toodud peamised.

Puude langetamise oht nr 1: gravitatsioon

Kui puu hakkab langema, pole sul kontrolli selle üle, kuhu see langeb. Ise puid langetades kaasneb alati oht, et võid valesti arvutada, kuhu oks või puutüvi langeb, isegi kui püüad selle suunda hoolikate lõikevõtete või köitega mõjutada.

Kui langetatav puu asub sinu kodu või elektriliini lähedal, võiksid mõelda arboristi peale. Kui puu kukub sinu kodule, ei pruugi sinu kindlustus kahju kulusid katta. Kui puu põrkab kukkudes vastu elektriliini, võid vallandada kogu oma naabruskonna elektrikatkestuse või saada isegi elektrilöögi.

Puude langetamise oht nr 2: kukkumisest tulenevad vigastused

Kukkumisvigastuse saamine on puude eemaldamise töö üks suurimaid riske. Ohtliku puu langetamisel on sageli vaja kõigepealt eemaldada oksad. See tähendab, et pead puuoksi eemaldama ja sa teed seda tööd kõrgelt. Sinu kukkumisoht suureneb, kui liigud oma raskuskeskmest eemale või kasutad ülesande täitmiseks raskeid tööriistu, näiteks mootorsaagi.

Puude langetamise oht nr 3: Ohtlikud oksad ja praht

Puudel võivad olla lahtised oksad, mis murduvad lahti, kui puu alla tuleb. Kui seda ohtu hoolikalt ei juhita, võivad need lahtised oksad ja praht maapinnal olevaid inimesi vigastada või isegi seadmeid ja isiklikku vara kahjustada. See on eriti suur oht, kui puu, mida sa raiud, on juba surnud või suremas.

Puude langetamise oht nr 4: Kõdunev puit

Sisemine kõdu võib muuta surnud või sureva puu ebastabiilseks. Kui arvad, et sinu puu hakkab mädanema, leia professionaalne arborist, kes eemaldab selle enne, kui see hoiatamata kokku variseb. Kuna kõdunenud puu eemaldamine nõuab puubioloogia ja füüsika mõistmist, on tungivalt soovitatav kasutada professionaalset arboristi.

Puude langetamise oht nr 5: Kettsae ohutus

Kettsae ebaõige kasutamine või teadmatus, kuidas seda masinat õigesti kasutada, võib põhjustada vigastusi või isegi surma. Kettsaed võivad äkitselt ja jõuliselt tagasi põrgata, kui nad tabavad kõva eset, näiteks puud, põhjustades selle tagasilöögi ja kahjustades seda kasutavat inimest. Seega kui sul ei ole kogemusi mootorsae kasutamisega, eelista puude langetamisel professionaalset arboristi.

Puude langetamise ohutusprotseduurid

Kas vajad lähedal asuvate naabrite või linna heakskiitu?

Igas omavalitsuse kehtivad puude langetamise reeglid ja eeskirjad. Enne oma kinnistul puude langetamist või kärpimist pead võib-olla taotlema linna või asula ja naabrite heakskiitu. Enne puude langetamise töö ette võtmist võta alati ühendust professionaalse arboristi või kohaliku omavalitsusega.

Professionaalne arborist võib sulle selles osas kindlasti ka nõua anda!

Kas sul on õiged puude langetamise seadmed?

Puu eemaldamisel kannavad arboristid pealaest jalatallani kaitsevarustust, sealhulgas kiivrit, kõrvaklappe, näokaitset, kaitseprille ja kaitseriietust. Puude langetamise spetsialistid on koolitatud ka selliste seadmete nagu kettsaed, trossid, kraanad ja puiduhakkurid kasutamiseks, et puu ohutult langetada ja utiliseerida. Ilma selle varustuseta ja asjatundlikkuseta võivad majaomanikud end tarbetutele ohtudele seada.

Kas saad aru puude langetamise ohutusprotseduuridest?

Puude langetamise ohutus eeldab professionaalset ettevalmistust. ArborWorks koostab langetatavate puude ohutu eemaldamise juhtimisplaani iga puulangetustöö jaoks. Mõistame, kuidas planeerida lõike täpset nurka ja asukohta, võttes oma arvutustes arvesse puu kõrguse ja lehestiku kaalujaotuse, et tagada puu langetamine võimalikult ohutult.

Puude raiumise riskide hindamine

Põhjuseid, miks puu langetamine võib osutuda vajalikuks, on palju. Mõned neist näiteks:

  • Puu tekitab turvaprobleeme seal, kus sinu lapsed mängivad või te perega vaba aega veedate.
  • Puujuured põhjustavad hoonete struktuuriprobleeme või blokeerivad äravoolutorusid.
  • Renoveerid ala, kus puu asub.
  • Sinu naaber on kurtnud üleulatuvate okste üle.
  • Puu on ehituselt ebakindel ja asub sinu maja kohal.

Meie professionaalsed arboristid oskavad koostada puude raiumise riskihinnangu ja puude ohutuse juhtimise kava. Nad võivad anda teavet selle kohta, kui kaua see aega võtab.

Viimased mõtted: ise puude langetamise ohud

Kas mõtled ise puude langetamisele? Soovitame sul seda otsust hoolikalt kaaluda. Ohtlike puude eemaldamise tõttu vigastuste või surmaga lõppemine pole lihtsalt riski väärt. Kahjustuste, vigastuste või surmajuhtumite vältimiseks soovitame palgata koolitatud arboristid. Nad tagavad, et sinu puu langetatakse, kasutades kompleksset riskianalüüsi, sealhulgas nõuetekohaseid puude langetamise ohutusprotseduure ja vajalikke seadmeid.

Kui vajad puu langetamiseks professionaalset abi, aitavad ArborWorks arboristid hea meelega. Konsultatsiooni broneerimiseks või puude lõikamise riski hindamise taotlemiseks võta ühendust juba täna ArborWorks meeskonnaga numbril 5850 9873 või saada e-kiri aadressil: info.arborworks@gmail.com. Leiad meie kohta infot ka meie kodulehelt https://arborworks.ee/kontakt/