Kui palju maksab (ohtliku) puu langetamine?

Olenemata sellest, kas puu on vajunud viltu, saanud kahjustada või asub lihtsalt vales kohas, võib puu langetamise teenus selle sinu eest maha raiuda ja soovi korral ka kõik raiejäätmed ära viia. Sageli tekib aga küsimus, et mis maksab puu langetamine? Põhimõtteliselt määratakse puude langetamise tööde hind puu kõrguse alusel, kuid see on tegelikult vaid üks näitaja. Allolevas artiklis käsitleme ka teisi tegureid, mis mõjutavad samuti puude langetamise kulusid.

Hoolimata sellest, kui palju puud sinu maastikule ilu lisavad, tuleb mõnikord need langetada. Haiged või kõdunevad puud, surnud puud, ohustatud stabiilsusega puud ja invasiivsed juurtesüsteemid võivad lähedal asuvad hooned ja nende ja vundamendid ohtu seada.

Kui palju maksab puu langetamine keskmiselt?

Võid eeldada, et maksad puu langetamise teenuste eest 100–1000 eurot, kuigi puu langetamise keskmine hind on tegelikult väga suures varieeruvuses. Puude langetamise hinnad sõltuvad kõnealuse puu suurusest. Suurte puude langetamine maksab üldiselt rohkem kui väikeste puude eemaldamine.

Võid leida puude langetamise teenusepakkujaid, kes soovivad seda tööd teha odavalt, kuid alati veendu, et palkad sertifitseeritud arboristi, kellel on vastav kogemus. Samuti on oluline, et arboristil oleks ka kindlustus, mis katab võimalikud kahjud, kui hoolimata hoolikast planeerimisest siiski midagi viltu veab. Isegi lihtsana näivatel töödel võivad olla ettenägematud kahjustused või pikaajalised tagajärjed, seega ära jäta oma vara ohutus ja haljastuse tervis juhuse hooleks. Arboristid peavad oma litsentse regulaarselt uuendama, et nad saaksid pidevat koolitust puude langetamise parimate tavade kohta.

Puu langetamise maksumust määravad tegurid

Suurte puude langetamine maksab rohkem, kuna nende jaoks on vaja rohkem raskeid seadmeid, nende eemaldamine on riskantsem ja utiliseerida on rohkem materjali. Puude langetamise teenuse hinna määramisel on aga ka teisi tegureid.

Puu tüve jämedus

Kõrgus ei ole ainus mõõde, mis on oluline. Üldiselt on kõrgematel puudel ka jämedam tüvi. Kitsa tüvega kõrge puu langetamine võib maksta vähem kui sama kõrge jämeda tüvega puu langetamine. Kui lühikesel puul on jäme tüvi, mille lõikamine on eriti töömahukas, võib puu langetamise ettevõte sinult lisatasu võtta. Samamoodi, kui puul on rohkem kui üks tüvi, on eemaldamine keerulisem ja kulukam.

Puu tüüp

Kahe ligikaudu sama kõrguse ja tüve läbimõõduga puu langetamine maksab tavaliselt umbes sama palju, isegi kui need on erinevad liigid. Seega on suurus usaldusväärsem kulude määraja kui puu tüüp. Kuid siiski näiteks tamm on üks tugevamaid puid. Seepärast on tihtipeale nende langetamine ka üks kulukamaid. Samas männid on sageli väga pikad. Ja nagu öeldud – kõrgete puude langetamine on kulukam.

Puu tervis või seisukord

Haige puu võib ohustada teiste puude tervist ja ohutust, samuti on ta ohuks seda ümbritsevale varale. Sellise puu langetamine võib olla odavam, kuna seda on lihtsam maha võtta. Samas, kui ta asub keerulises kohas, ja võib kukkumisel vara kahjustada, on tegemist jällegi kulukama ettevõtmisega.

Teisest küljest on puud, mis on tegelikult maha kukkunud, eeldusel, et see pole hädaolukorda tekitanud, tegelikult palju odavam lõigata ja ära vedada kui elavat puud. Lihtsalt maas lebava puutüvega on puude eemaldamise meeskonnal palju turvalisem tegeleda.

Ohtliku puu langetamine

Kui puu langeb ootamatult sinu kodule või autole või kaldub ebakindlalt, pead selle esimesel võimalusel eemaldama, enne kui see võib põhjustada täiendavaid kahjustusi. Mõne nädala või päeva pärast kavandatud puude eemaldamise ja võimalikult kiire eemaldamise hinnavahe on üsna erinev.

Nagu iga kiire töö puhul, tuleb kiirteenuse eest tavaliselt rohkem maksta. Töö on ka riskantsem, sest tehnikud peavad olema väga ettevaatlikud, et mitte tekitada lisakahjustusi.

Pealegi, kuigi töövõtjad ei tohiks kunagi tegeleda hinnamanipulatsioonidega, võivad nad siiski peale tormikahjustusi puude langetamise hindu tõusta. Põhjusel, et paljud sinu piirkonnas elavad inimesed vajavad tõenäoliselt erakorralisi puude langetamise teenuseid. Kuid pane tähele! Sinu kindlustuspoliis võib katta osaliselt või täielikult kinnistul langenud puu eemaldamise kulud, seega pea enne selle teenuse eest omast taskust tasumist nõu oma kindlustusseltsiga.

Muud kulutegurid

Muidugi ei sõltu puude langetamise hind ainult puust endast. Muud komplitseerivad tegurid võivad hinda tõsta. Näiteks kui elad kauges kohas, võidakse sinult nõuda sõidu eest lisatasu, kuna töövõtja peab sinu kinnistule masinad tooma. Lisaks on inimestel, kes elavad kohtades, kus elukallidus on kõrgem, tõenäoliselt suuremad kulud puude langetamise töövõtjate palkamisel.

Rääkimata sellest, et kõik, mis muudab puude langetamise keerulisemaks, maksab rohkem. See hõlmab kallakuid, kivist või mudast pinnast, nurgelist tüvi või nõrku oksi. Kui puule juurde pääseda või selle langetamine on riskantne – näiteks kui puu on elektriliinide või sinu maja või muude hoonete lähedal –, võidakse puude langetamise eest küsida lisatasu.

Sellistel juhtudel tuleb kasutada spetsiaalseid masinaid, näiteks kraanasid, et vältida langeva puu kukkumist ümbritsevatele konstruktsioonidele.

Nagu näha siis küsimusele, et kui palju maksab puude langetamine, ei saa üheselt vastata. Seega kui sul on vajadus puu langetamise teenuse järele, võta palun meiega ühendust! Selleks kirjuta info.arborworks@gmail.com või helista 58 50 9873.